Ognisko w Krakowie – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium
Spotkania rozpoczynają się Mszą św. z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w intencji trudnych małżeństw i małżonków przeżywających kryzys w każdą drugą sobotę miesiąca o godz 17:00 w kaplicy s. Faustyny w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Duszpasterzem wspólnoty jest ks. Marcin Ciunel.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach >>>
Codziennie o godz. 20.30 odmawiany jest Różaniec św. w intencji trudnych małżeństw i małżonków przeżywających kryzys w kaplicy św. Faustyny przed Łaskami słynącym Obrazem i przy grobie św. Siostry Faustyny. Modlą się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia oraz pielgrzymi i wszyscy obecni wierni. Różaniec św. kończy się o godz. 21.00 krótkim Apelem Maryjnym. Zgłaszanie intencji >>>
Kronika

Luty 2019 – Sprawozdanie ze spotkania krakowskiego Ogniska WTM Sychar

W sobotę, 09.02.2019 odbyło się spotkanie krakowskiego ogniska WTM Sychar. O godz. 17.00 uczestniczyliśmy we Mszy Św. sprawowanej w intencji małżeństw przeżywających kryzys, w kaplicy klasztornej  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

W homilii ks. Marcin na podstawie dwóch Ewangelii Mk6,14-29 i Mk6,30-34 zestawił dwie rzeczywistości, w których możemy budować swoje życie( rzeczywistość zmysłowa i rzeczywistość duchowa), pokazując konsekwencje naszych wyborów.

Czy ja- współczesny człowiek  nastawiony na zaspokajanie swoich potrzeb fizycznych, psychicznych, emocjonalnych, ….   postrzegam w Eucharystii źródło   zaspokojenia moich najgłębszych duchowych pragnień?

Na koniec Mszy św. modliliśmy się w intencji małżeństw w kryzysie Koronką do Bożego Miłosierdzia i Modlitwą o odrodzenie małżeństwa.

W Domu Św. Siostry Faustyny odbyła się druga część spotkania. Wzięło w nim udział 43 osoby, w tym 15 osób po raz pierwszy. Osiem osób  przed Mszą Św. skorzystało z „Dyżuru Sycharowskiego” Przed Mszą św. kilka osób, które przeżywają aktualnie rozprawy rozwodowe, w oddzielnej grupie rozmawiało o swoich problemach. Nowe osoby otrzymały: materiały o Sycharze, informacje o dostępnych formach pomocy.

Spotkanie rozpoczął modlitwą ks. Marcin.

Liderka przypomniała charyzmat wspólnoty, stałe punkty spotkania, zasady dzielenia się świadectwami i plan spotkania.

Następnie po krótkim przedstawieniu się uczestników spotkania, ks. Marcin w oparciu o Słowo Boże przedstawił temat :  „Biblia o mężczyźnie i kobiecie- zamysł Boga”

Poniżej zamieszczam kilka myśli z tej konferencji, zapisanych przez Marzenę:

Bóg w Trójcy Świętej to  miłość trzech postaci jedynego Boga, która wyraża się na  różny sposób.

Miłość innego, to miłość różnicy, a nie podobieństwa. Kocham kogoś, kto jest inny ode mnie.

Gdy Adam był tylko ze zwierzętami, one nie były dla niego pomocą, one nie nadawały się do miłości, bo są człowiekowi podległe. Im nie można się ofiarować, nie można się im powierzyć.

Gdy pojawia się Ewa, Adam nareszcie miał kogo kochać.

Adam nie mógł adorować siebie w Ewie, bo była inna.

Człowiek po grzechu pierworodnym żyje w lęku o siebie, bo stracił perspektywę życia wiecznego. Gdy zaczyna się cierpienie, zaczynamy bronić siebie przed unicestwieniem. Gdy ktoś nas lekceważy, to zaczynamy się bronić, zaczynamy z nim walczyć.

Często małżonkowie nie chcą kochać siebie takimi jakimi są. Chcą zmieniać siebie. Mówi się, że jak kobieta wychodzi za mąż to słyszy rady: „no teraz musisz sobie tego męża wychować”.

Odbieramy komuś życie, gdy dopasowujemy go do swoich wyobrażeń. Gdy go osaczymy tak, że będzie taki, jak byśmy  chcieli, to wtedy czujemy się bezpieczni.  A tymczasem Bóg mówi, że twoje życie nie zależy od tego, kim jest ten drugi. Bóg przez obietnicę życia wiecznego uwalnia nas od lęku o swoje życie. Bóg daje mi poczucie bezpieczeństwa, dlatego mogę kochać drugiego bez poczucia zagrożenia.

Bóg mówi też, że więź małżeńska jest tak bardzo ważna, że musi człowiek odejść od innych relacji, musi opuścić ojca i matkę.

Miłość małżeńska opiera się na Bogu, na Jego wierności. Ja kochając męża ,czy żonę naśladuję wierność Boga.

Małżeństwo, to obraz miłości Boga do człowieka.

Bóg zaprasza nas,  byśmy mieli udział w Jego życiu.

Żadne prawo nie zmusza do miłości.

Bóg uzdalnia do ofiarnej miłości, ale to nie wynika z prawa. Bóg chce dać o wiele więcej.

Chrześcijaństwo to jest przede wszystkim dar. Bóg chce dawać miłość i szuka mojej wolności, że ja też będę chciał dawać miłość.

Po konferencji ks. Marcina uczestnicy dzielili się refleksjami, zadawali pytania związane z przedstawionym tematem.

Pod koniec spotkania liderka przedstawiła zapowiedzi bieżących ogłoszeń.

Organizujemy Warsztaty z komunikacji dla osób w trudnej emocjonalnie sytuacji.

Termin: 3.03 i 10.03 ( dwie kolejne niedziele), godz. 9.00-15.30

Organizator: Małopolskie Centrum Psychoterapii

Miejsce: ul. Felicjanek 10

 

 Tradycyjnie, na koniec spotkania obejrzeliśmy wprowadzenie do niedzielnej ewangelii -„ Lectio divina- modlitwa Słowem Bożym” Salwatorianów.

Dziękuję  wszystkim, którzy zaangażowali się w liturgię Mszy Św., Koronkę do Miłosierdzia Bożego, dyżur i przygotowanie lutowego spotkania.

W marcu nie będzie spotkania tematycznego.

W zamian, w marcu odbędą się dwudniowe Rekolekcje Wielkopostne dla osób z krakowskiego Ogniska WTM Sychar

Termin: 23-24 marzec, godz. 17.00

Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach-Kaplica Matki Bożej Bolesnej ( Kaplica Słowacka w Bazylice)

Zapraszamy