Ognisko w Krakowie – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium
Spotkania rozpoczynają się Mszą św. z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w intencji trudnych małżeństw i małżonków przeżywających kryzys w każdą drugą sobotę miesiąca o godz 17:00 w kaplicy s. Faustyny w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Duszpasterzem wspólnoty jest ks. Marcin Ciunel.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach >>>
Codziennie o godz. 20.30 odmawiany jest Różaniec św. w intencji trudnych małżeństw i małżonków przeżywających kryzys w kaplicy św. Faustyny przed Łaskami słynącym Obrazem i przy grobie św. Siostry Faustyny. Modlą się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia oraz pielgrzymi i wszyscy obecni wierni. Różaniec św. kończy się o godz. 21.00 krótkim Apelem Maryjnym. Zgłaszanie intencji >>>
Kronika

Spotkanie krakowskiego  Ogniska WTM Sychar – 08.07.2017 r.

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach 08.07.2017 odbyło się comiesięczne spotkanie krakowskiego Ogniska WTM Sychar. O godz. 17.00 w Kaplicy Świętej Siostry Faustyny uczestniczyliśmy we Mszy Św. sprawowanej przez o. Marcina w intencji małżeństw przeżywających kryzys. W homilii (Mt 9, 14-17) zwrócił naszą uwagę na fakt, że na uczcie u Mateusza biesiadowali wspólnie: celnicy, grzesznicy, faryzeusze, uczniowie Jana. Jest to obraz Kościoła, Kościoła  wewnętrznie różnorodnego, w którym jest miejsce dla każdego człowieka. Chrystus skupia wokół siebie. Jest Bogiem teraźniejszości , relacji tu i teraz. Bóg wypełnia życie nową wartością, nową jakością, choć kształt zewnętrzny życia nie zmienia się.

Zgromadzeni wokół Jezusa nie prowadzili sporów. Jak tylko opuścili ucztę zaczęli się spierać i wytykać nawzajem różnice. To również obraz dzisiejszego Kościoła. Pamiętajmy, że dopóki jesteśmy złączeni z Jezusem przez Eucharystię mamy szansę stać się „nowymi bukłakami”. Bez tej łączności  pozostajemy jak „stare sukno”, do którego doszyto łatę, która po czasie się oderwie.

Po mszy, w sali „Faustinum” odbyła się druga część spotkania. Rozpoczęliśmy go wspólną  modlitwą do Ducha Św. Zostały przypomniane: charyzmat wspólnoty, obowiązujące na spotkaniu zasady i jego plan.

Obecnych było 24 osoby. Trzy spośród nich były po raz pierwszy. Głównym tematem była odpowiedź na pytanie:

Jak chronić dzieci we własnym kryzysie małżeńskim? – odpowiedzi udzielała pani Ewa Stańczak- Maryniak – psychoterapeuta z Kliniki Małżeńskiej.

Poniżej przedstawiamy zanotowane przez uczestników spotkania sugestie, uwagi pani Ewy dotyczące samego kryzysu małżeńskiego i ochrony dzieci w trakcie jego trwania- w pełnej wolności do przemyślenia i wykorzystania:

 • Kryzys jest wpisany w rozwój pary małżeńskiej, jest szansą na rozwój , na zmiany w związku.
 • Wyjściem z kryzysu nie jest rozstanie, ale podjęcie działań prowadzących do  wzajemnego zrozumienia, do porozumienia się, szukania przyczyn  i możliwych rozwiązań.
 • Każdy z małżonków jest w połowie odpowiedzialny za to, jak kształtują się wzajemne relacje w jego małżeństwie.

Jak chronić dziecko w kryzysie?

 • Rozdzielić rolę rodzica od roli małżonka i zawsze pamiętać, że jako rodzic jestem odpowiedzialny za dziecko, za jego przeżycia.
 • Poświęcać dziecku czas, rozmawiać, zwracać uwagę na jego potrzeby, dawać wsparcie, zrozumienie, akceptację, poczucie bezpieczeństwa.
 • Zapewniać, że dziecko nie jest winne kryzysu.
 • Akceptować trudne emocje dziecka.
 • Nie szukać poparcia u dziecka, nie manipulować nim, nie wykorzystywać we wzajemnych sporach.
 • Informować dziecko o planach, zmianach, rozwiązaniach, stopniowo przygotowywać je na zmiany.
 • Nie dawać złudnych nadziei.
 • Nie utrudniać kontaktów z rodzicem, nie rywalizować,
 • Unikać negatywnych ocen małżonka, nie kłócić się przy dziecku.
 • Wspólnie wypracować , uzgodnić rozwiązania dotyczące dzieci- takie uzgodnienia łatwiej realizować przez każdego z rodziców.
 • Pamiętać, że dziecko potrzebuje obydwojga rodziców. Z dzieckiem nie można się rozwieść.

Spotkanie zakończyły osobiste świadectwach Sycharowiczów dotyczące sposobów łagodzenia wpływu kryzysu na relacje z dziećmi.

Spotkanie zrelacjonowały uczestniczące w nim: Ania i Jola. Dziękujemy.

Kolejne spotkanie Ogniska odbędzie się tradycyjnie w drugą sobotę miesiąca -12.08.2017. Rozpoczniemy go Mszą Św. o godz. 17.00  w Kaplicy Świętej Siostry Faustyny w Łagiewnikach. Po mszy spotkanie w sali „Faustinum”. Temat sierpniowego spotkania, ze względów organizacyjnych zostanie zamieszczony na stronie ogniska w przyszłym tygodniu.

Przed mszą, od 16.00 do 16.50 działa„ Dyżur Sycharowski” dla potrzebujących indywidualnej rozmowy, porady ( szczególnie dla osób, które pierwszy raz przychodzą na spotkanie naszego ogniska). Wejście przez recepcję. Można umówić się pisząc na adres mailowy faustinum.sychar1@gmail.com Zapraszamy.