Ognisko w Krakowie – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium
Spotkania rozpoczynają się Mszą św. z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w intencji trudnych małżeństw i małżonków przeżywających kryzys w każdą drugą sobotę miesiąca o godz 17:00 w kaplicy s. Faustyny w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Duszpasterzem wspólnoty jest ks. Marcin Ciunel.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach >>>
Codziennie o godz. 20.30 odmawiany jest Różaniec św. w intencji trudnych małżeństw i małżonków przeżywających kryzys w kaplicy św. Faustyny przed Łaskami słynącym Obrazem i przy grobie św. Siostry Faustyny. Modlą się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia oraz pielgrzymi i wszyscy obecni wierni. Różaniec św. kończy się o godz. 21.00 krótkim Apelem Maryjnym. Zgłaszanie intencji >>>
Kronika

Kraków, 26 września 2017 r.

 Stowarzyszenie Trudnych Małżeństw SYCHAR
w Krakowie

 

Podczas tegorocznej XXV Jubileuszowej Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski postawił w centrum naszej duszpasterskiej uwagi dwa szczególnie ważne wezwania z Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Pierwszym jest obietnica gotowości do bronienia godności kobiety i mężczyzny oraz ich świętego, sakramentalnego związku małżeńskiego. Drugie zobowiązanie, które podkreślił Metropolita Krakowski, to obrona każdego poczętego życia. Słowa te wyznaczają kierunek dla naszej wspólnej duszpasterskiej posługi, która domaga się z naszej strony stale nowego zaangażowania i towarzyszenia.

Chodzi przede wszystkim o dowartościowanie różnorodnych tradycyjnych form pracy z rodzinami i dla rodzin. Przypomniał o nich papież Franciszek w swej adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia: „Parafie, ruchy, szkoły i inne instytucje Kościoła mogą na różne sposoby pośredniczyć w trosce i ożywianiu rodzin. Na przykład, przy wykorzystaniu takich narzędzi jak: spotkania małżeństw z sąsiedztwa czy zaprzyjaźnionych, krótkie rekolekcje dla małżonków, konferencje specjalistów dotyczące bardzo konkretnych problemów związanych z życiem rodzinnym, ośrodki poradnictwa małżeńskiego, działalność pracowników misyjnych przygotowanych do rozmowy z małżonkami na temat ich trudności i aspiracji, poradnictwa dotyczącego różnych sytuacji rodzinnych (uzależnienia, zdrada, przemoc w rodzinie), miejsca rozwijania duchowości, warsztaty formacyjne dla rodziców dzieci problemowych, spotkania rodzinne. Kancelaria parafialna powinna być w stanie serdecznie przyjąć i zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi lub ułatwić kontakt z kimś, kto może służyć im pomocą. Istnieje również wsparcie duszpasterskie, jakie świadczą grupy małżeńskie, zarówno posługujące, jak i misyjne, modlitewne, formacyjne i wzajemnego wsparcia. Grupy te stanowią okazję, aby dawać, aby żyć otwarciem rodziny na innych, by dzielić się wiarą, ale jednocześnie są środkiem do umocnienia małżonków i ich rozwoju” (229).

Bardzo dziękuję Przedstawicielom Państwa Wspólnoty za obecność w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jestem wdzięczny za trud pielgrzymowania, zaangażowanie się w czytanie rozważań oraz wspólną modlitwę w czasie Drogi Krzyżowej i Mszy św. Wasza obecność jest pięknym świadectwem troski o małżeństwo i rodzinę.

 

Z pamięcią w modlitwie.

                                                                                                                              Ks. dr Paweł Gałuszka

                                                                                                           Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

                                                                                                                    Kurii Metropolitalnej w Krakowie