Ognisko w Krakowie – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium
Spotkania rozpoczynają się Mszą św. z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w intencji trudnych małżeństw i małżonków przeżywających kryzys w każdą drugą sobotę miesiąca o godz 17:00 w kaplicy s. Faustyny w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Duszpasterzem wspólnoty jest ks. Marcin Ciunel.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach >>>
Codziennie o godz. 20.30 odmawiany jest Różaniec św. w intencji trudnych małżeństw i małżonków przeżywających kryzys w kaplicy św. Faustyny przed Łaskami słynącym Obrazem i przy grobie św. Siostry Faustyny. Modlą się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia oraz pielgrzymi i wszyscy obecni wierni. Różaniec św. kończy się o godz. 21.00 krótkim Apelem Maryjnym. Zgłaszanie intencji >>>
Kronika

Spotkanie krakowskiego  Ogniska WTM  Sychar

        W sobotę, 09.06.2018 o godz. 17.00 uczestniczyliśmy we Mszy Św. w kaplicy klasztornej  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, sprawowanej przez ks. Jacka Pawłowskiego w intencji małżeństw przeżywających kryzys. Na koniec Mszy św. modliliśmy się w intencji małżeństw w kryzysie Koronką do Miłosierdzia Bożego i Modlitwą o Odrodzenie Małżeństwa.

Po Mszy Św., w Domu Św. Siostry Faustyny odbyło się spotkanie krakowskiego  Ogniska WTM Sychar. Temat zgromadził około 20 osób.

Wszyscy mieli możliwość przedstawienia swojej sytuacji, w kryzysie małżeńskim.

Główny temat spotkania „Jak kochać współmałżonka na wzór Boga” przedstawiła Marzena Zięba. Zaprezentowała różne przykłady z Pisma Świętego, przez które Bóg w czasie kryzysu chce uczyć małżonków Bożej Miłości.

Główne pytanie- Jaka jest miłość Boża? łączy przykłady z Pisma Świętego, które wykorzystała w swojej konferencji Marzena.

  • Kryzys miłości człowieka z Bogiem w Raju- przykład miłości stanowczej
  • Ozeasz- przykład miłości mimo niewierności
  • Św. Józef- przykład miłości wolnej od niewoli bólu.
  • Pan Jezus- przykład miłości ofiarnej.
  • Przypowieść o synu marnotrawnym- przykład miłości przywracającej utraconą godność
  • Spotkanie Jezusa z Samarytanką- co Pan Jezus mówi do małżonków?

Co może pomagać nam we wzroście miłości małżeńskiej na wzór Bożej miłości, a co może utrudniać taką miłość?

Uczestnicy spotkania odpowiedzieli na to pytanie, dzieląc się w grupach swoim doświadczeniem.

Stwierdzili, że we wzroście miłości małżeńskiej w kryzysie pomaga:

– zrozumienie, że miłość to decyzja, a nie tylko przyjemne  uczucia, nauka nowej miłości do współmałżonka, miłość realna a nie idealna, mieć odwagę kochać, aby kochać na nowo,

– dobre relacje z Panem Bogiem poprzez: modlitwę, spowiedź, eucharystię, rozważanie Słowa Bożego, modlitwę uwielbienia mimo kryzysu, kierownictwo duchowe, wspólne rekolekcje, warsztaty, książki, filmy, bycie we wspólnocie,

-określenie przyczyn popsucia relacji między współmałżonkami, stawanie w prawdzie o sobie i swoim udziale w kryzysie, a nie tylko oskarżanie małżonka. zaprzestanie zniewalania współmałżonka przez ciągle zarzuty, uwagi, podejrzenia, oskarżenia itp. Zmieniać perspektywę patrzenia, tam gdzie nie ma wolności, nie ma miłości. Upominać z miłością i nie zmuszać do miłości „jeśli chcesz to….”

– zło dobrem zwyciężaj- błogosławić wszystkich, wspominać to, co było dobre w relacjach, emocje wylewać przed Bogiem (na wzór psalmów), zwłaszcza to, co trudne, a nie zamykać ich w sobie, modlić się za siebie, współmałżonka, rodzinę, kochankę, kochanka, nie dawać się prowokować, pytać Boga, co byłoby dobre dla współmałżonka

Na pytanie- Co utrudnia miłość w kryzysie?- uczestnicy odpowiedzieli:

Brak: porozumienia, komunikacji, przebaczenia i woli pojednania z dwóch stron, złość, nienawiść, oskarżanie, kłamstwa,  manipulacje, agresja, krzywdy wyrządzane małżonkowi ,dzieciom, brak odwagi na podjęcie zmian, współuzależnienie, odejście od Boga, sakramentów, modlitwy, negowanie przez „otoczenie” wierności małżeńskiej.

 

Uzupełnienie do tych odpowiedzi można znaleźć w nagraniu na You Tube „ Jak kochać współmałżonka po rozwodzie?”

Zapraszamy na stronę: www.swiadectwa.sychar.org

Można tam przeczytać świadectwa miłości małżonków przeżywających kryzys małżeński na etapie: przed rozwodem i po rozwodzie.

Jeśli ktoś chciałby podzielić się swoim świadectwem, to bardzo prosimy o kontakt na adres: świadectwa@sychar.org

Dziękujemy Marzenie za konferencję i podzielenie się własnymi przemyśleniami, jak wzorować się miłością Boga w miłości do współmałżonka.

W części organizacyjnej Dana- prowadząca spotkanie, przedstawiła propozycje udziału w wydarzeniach religijnych i w życiu ogniska – Wycieczka do Wadowic- 22.09.2018, Krakowska Pielgrzymka do Częstochowy.

Dziękuję  wszystkim, którzy zaangażowali się w liturgię Mszy Św., Koronkę do Miłosierdzia Bożego, przygotowanie majowego spotkania i pracę w grupach.

Spotkanie zakończyliśmy tradycyjnie,  przybliżeniem  niedzielnej ewangelii w oparciu o metodę „ Lectio divina- modlitwa Słowem Bożym” Salwatorianów.

Kolejne spotkanie krakowskiego Ogniska WTM Sychar  odbędzie się tradycyjnie w drugą sobotę miesiąca-14.07.2018. Rozpoczniemy go Mszą Św. o godz. 17.00  w kaplicy klasztornej  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Po mszy spotkanie w sali „Faustinum”.

Temat spotkania: „Jak radzimy sobie w kryzysie małżeńskim? Jakiej pomocy potrzebujemy? Co oferuje wspólnota Sychar?”

Przed mszą, od 15.30 do 16.50 działa„ Dyżur Sycharowski” dla potrzebujących indywidualnej rozmowy, porady ( szczególnie dla osób, które pierwszy raz przychodzą na spotkanie naszego ogniska i te które  są w trakcie sprawy rozwodowej).Wejście przez recepcję. Można umówić się pisząc na adres mailowy faustinum.sychar1@gmail.com

 Zapraszamy.